Tığlı cevap bekliyor
CHP´li Tığlı, Bakan Selçuk´a ne sordu?
Tarih: 3.10.2019 13:19:00/ 1265okunma / 0yorum

Bakan Selçuk´tan cevap bekleniyor.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a tarihi Tirebolu Lisesi binasının akıbetini sordu.

Tığlı, tarihi Tirebolu Lisesi binasının 1842-1850 yılları arasında askeri kışla olarak inşa edildiğini, birinci dünya savaşında zarar gördüğü için 1960 ile 1965 yıllarında onarılarak 1966-67 öğretim yılında lise olarak hizmete girdiğini hatırlattığı soru önergesinde, 50 yıl lise olarak eğitim ve öğretime devam eden okulun 2016 yılında kapatıldığını ifade etti.

Söz konusu binanın okul olarak devam etmesi yönünde Giresun İl Genel Meclisi´nin oy birliği ile aldığı karar sonrası raporun onarım için İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne gönderildiğini ifade eden Tığlı, İl Genel Meclisi´nin aldığı bu karardan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Tığlı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplanması istemiyle gönderdiği soru önergesinde şu soruları sordu.

1.      Osmanlı dönemine tanıklık etmiş, Cumhuriyet döneminin aydınlanma serüveninde önemli bir yer tutan, Tirebolu ilçesinin Osmanlı tarihinde Karadeniz´in en önemli liman kentlerinden biri niteliğini taşıdığı yıllardan bu güne her döneminin sessiz tanığı tarihi Tirebolu Lisesi´nin aslına uygun olarak mimari yapısı korunarak restore edilmesi konusunda bir çalışma yürütülecek midir?

2.      Geçtiğimiz yıl Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyelerinden oluşan heyetin binanın restorasyonu konusunda çalışma yürüttüğü ifadeleri basında yer almıştı. Heyet hangi çalışmaları yürütmüş ve projeye ilişkin nasıl bir sonuca ulaşmıştır?

Elli yıldan uzun süre lise olarak hizmet veren bu okulda eğitim gördükleri için kendilerini şanslı ve bir o kadar mutlu hisseden binlerce mezun bugün ülkelerine gururla hizmet etme onurunu yaşamaktadır. Bu gençlerin başarılı birer yurttaş olarak milletine katkı sağlamalarına vesile olan Tirebolu Lisesi´nin ülkemize daha binlerce başarılı genç yetiştirmesi için onarılarak nitelikli bir lise olarak tekrar yaşam bulması konusunda hangi adımlar atılacaktır?
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Tığlı cevap bekliyor
M-1


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2

/resimler/2018-1/15/1813080166533.jpg 

 

Giresun HABERCİ Gazetesi
M-4
M-5

  

DOLAR
5.6896
EURO
6.3047
´Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…´

Hacı Bektaşı Veli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi