START VERİLDİ
Bu kampanya kaçmaz…
Tarih: 20.2.2018 15:22:37/ 952okunma / 0yorum

Giresun´un okuryazar oranı yüzde 94,4 olarak açıklandı.

Ülke genelinde başlatılan okuma yazma seferberliğinin ilimizde tanıtıldığı toplantıda konuşan Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, “Hedefimiz okuma yazma bilmeyen bir tek kişinin kalmaması” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan´ın himayelerinde başlatılan okuryazarlık seferberliğinin tanıtım toplantısı Vali Harun Sarıfakıoğulları´nın katılımıyla yapıldı.

Kampanyanın tanıtımı için Giresun Öğretmenevi´nde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Vali Sarıfakıoğulları, ‘Giresun´un % 96,5 olan Türkiye genelindeki ortalama okuryazar oranının altında kaldığına´ vurgu yaparak; ‘Başlattığımız seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyenlerin oranını sıfırlamayı hedefliyoruz´ dedi.

5-19 Şubat tarihleri arasında alan taraması yapıldığını, kursların ise ilk etabının 5 Mart´ta başlayıp 15 Mayıs´ta sona ereceğini´ açıklayan Vali Sarıfakıoğulları sözlerini şöyle noktaladı: “Okuma yazma kampanyasını tanıtmak amacıyla bir araya geldik. Okuryazarlık oranı ülkemizde yaklaşık yüzde 96,5. İlimizdeki okur yazarlık oranı ise yaklaşık yüzde 94,4. Türkiye ortalamasından yaklaşık 2 puan gerideyiz. Burada ne yazık ki hanımefendiler aleyhine dezavantajlı bir durum da söz konusu. % 91,1´i hanımefendilerin okuma yazma biliyor. Erkeklerde ise bu oran % 98,2. Arzu ediyoruz ki okuma yazma bilmeyen insan kalmasın. Herkes okuma yazma öğrensin. Ve bu konuda ‘ben okuma yazma öğrenmek istiyordum. Ama imkân bulamadım´ diyen tek bir kişi kalmasın. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığımızın da büyük destek ve katkıları oldu projemize. Ve Milli Eğitim Bakanlığımız üzerinden projemiz yürüyecek. Şöyle ki hem aktif olarak görev yapan öğretmenlerimizden istifade edeceğiz. Hem de emekli öğretmenlerimizden, emekli ilköğretim müfettişlerimizden, Türkçe ve edebiyat bölümünü bitirmiş arkadaşlarımızdan bu konuda yararlanabileceğiz. Tabi skalanın bu kadar geniş olması hem her noktaya ulaşma adına bize iyi bir alt yapı, iyi bir imkân sağlayacak, elimizi kolaylaştıracak. Hem de ben şu köyde şu nokta da iki arkadaşımla beraber okuma yazma öğrenmek arzusundayım diyen herkese ulaşma imkânını bizlere verecek. Bütün paydaşlarımıza bu konuyu tanıtmak arzu ediyoruz. Gerek sizler basın olarak gerek köylerimizde mahallelerimizde muhtarlarımız, gerek camilerimizde imamlarımız yine öğrencilerimiz, ebeveynleri, büyük büyük babaları nineleri okuma yazma bilmiyorsa onların ellerinden tutarak, yine Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfımız, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerimiz aracılığıyla bütün hedef kitlemize ulaşmayı arz ediyoruz. İnşallah bu kampanya çerçevesinde katılanlara armağanlarda vereceğiz. O şekilde planladık. Bu armağanlar okuma yazma kampanyasına katılan sakinlerimizin, hemşerilerimizin, öğrencilerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tespit edilecek ve kendilerine kursun sonunda küçük armağanlarda vermiş olacağız. Teşvik etmek amacıyla bunu kullanmak istiyoruz. Tabi bu devirde okuma yazma bilmemenin sıkıntısını tahmin edebiliyorsunuzdur.  Hedefimiz okuma yazma bilmeyen bir tek kişinin kalmaması.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: START VERİLDİ
M-1

/resimler/2018-12/30/1823562616869.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2
M-3

/resimler/2018-1/15/1813080166533.jpg 

 

Giresun HABERCİ Gazetesi
M-4
M-5

  

DOLAR
5.4401
EURO
6.2291
´Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.´

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi