REKÖR CAN NE ANLATTI?
Rektör Can, gazetecilerle sohbet toplantısında buluştu.
Tarih: 24.2.2020 15:45:25/ 3335okunma / 0yorum

Rektör Can, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN, Üniversite ile ilgili kamuoyunu meşgul eden konular ve bu konular hakkında devam eden gelişmeler hakkında bilgilendirme yapmak üzere, yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda Rektör CAN, Üniversite olarak öncelikle fiziki sorunları çözmeye çaba harcadıklarını dile getirerek; Giresun Merkez´de iki ana kampüs olarak yerleşmeyi planladıklarını, bu ana kampüslerden birinin Güre mevkiinde, diğerinin de Aksu Mahallesi´nde yapılmakta olan Eğitim ve Araştırma Hastanesi bölgesinde olacağını ifade etti.

Tıp fakültesi morfoloji binası için, 47 milyon TL. civarında bir ödeneğin yoğun çabalar sonucunda ayrıldığını, inşaatın TOKİ tarafından Haziran-Temmuz döneminde ilk etapta 12 milyon TL. civarında bir iz ödenekle başlayacağını açıklayan Rektör Can, ayrılan ödeneğin bütçe kalemlerine aktarılması halinde,  en geç üç yıl içinde bu binanın tamamlanacağını söyledi.

Diş Hekimliği Fakültesinin daha önce Bulancak ilçesinde açılması için Senato kararı alınmış olduğunu, bunun akademik gelişme açısından yanlış bir karar olacağına vurgu yapan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN;  ilgili siyasi ve bürokratik çevrelerle görüşme yapıldığını, yanlıştan dönüldüğünü, bu fakültenin, sağlıklı bir şekilde gelişmesi için Giresun Merkez´de Aksu Yerleşkesinde kurulacak olan Sağlık Kampüsünde yer alması için anlaşıldığını söyledi. 

Diş Hekimliği Fakültesinin binası için halen TOKİ´nin mülkiyetinde bulunan yaklaşık 25 dönümlük bir arazinin alınması için de çalışmalar yaptıklarını ifade eden Can, Diş Hekimliği binası yapıldıktan sonra, kliniklerin donanımı için yaklaşık  6-7 milyon TL. paraya ihtiyaç olduğunu getirdi.

Diş Hekimliği Fakültesine öğrenci alımı için öncelikle zorunlu branşlarda öğretim üyesi ihtiyacının giderilmesi gerektiğini söyleyen Rektör CAN, bu durumu gündeme aldıklarını, yakın zamanda öğretim elemanı ihtiyacının giderileceğini ifade etti.

Aksu Mahallesi´ndeki Eğitim Araştırma Hastanesine bahar döneminde taşınılacağını hatırlatan Prof. Dr. Yılmaz CAN, en büyük problemin yardımcı sağlık personeli açısından yaşanılacağını dile getirerek, mevcut personele ek olarak 600´den fazla personelin zamanında alınması için Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle sürekli görüşme halinde olduklarını hatırlattı.

Eğitim Araştırma Hastanesinin fiziki donanımının tamamlanması yolunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Rektör CAN, tutarı çok pahalı olan tıbbi cihazların temini için mesafe aldıklarını dile getirerek, bu cihazlardan bazısının önümüzdeki günlerde teslim alınacağını söyledi.

Giresun Üniversitesi´nin son görev yaptığı 2012 yılına göre akademik düzeyde oldukça gerilemesinin kendisini çok üzdüğünü ifade eden Rektör CAN, bunun birden fazla sebebi olduğunu, fiziki altyapı yetersizliği, akademik personelin çalışma huzuru bulamayışı gibi sorunlara öncelik verdiğini, Üniversite içinde huzurlu bir çalışma ortamı oluşturmak için çaba gösterdiğini dile getirerek, kadro bekleyen tüm personele kadrolarını bekletmeksizin verdiğini açıkladı.

Üniversitedeki aktif öğrenci sayısının 27 bin civarında olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Yılmaz CAN, kayıtlarda gözüken, ancak aktif öğrenci olmayan binlerce öğrencinin mevzuata uygun olarak kayıtlarının silindiğini, ilçe merkezlerinde meslek yüksekokulların da bu dönemde öğrenci kaybı yaşadığını ifade ederek; aynı programları tek bir yerde birleştirerek,  popüler programlar açarak mevcut öğrenci sayısını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Geçmişte, program açmak için gereken üç öğretim elemanının tamamını almama sebebiyle, öğrencisi olmayan ama açık gözüken bölümler in basında haberlere konu olduğunu hatırlatan Rektör CAN, öğretim elemanı eksik olan ve popülerliğini koruyan programlara öncelik verdiklerini, personel alımlarında da ehliyet ve liyakat çerçevesinde, herhangi bir kişiye, kuruma iltimas göstermeden, kamu çıkarlarını düşünerek hareket ettiklerini vurguladı.

Rektörlük görevi boyunca açık ve şeffaf bir yönetim anlayışı içinde olacağını söyleyen Rektör CAN, kamu menfaatlerini her zaman ön plana aldıklarını ifade ederek, bunca iyi niyetimize rağmen, yanlışın içinde olan, kamu çıkarlarını zedeleyenler olabileceğini, basın mensuplarının da kendilerine bu konuda bilgi vermek suretiyle yardımcı olmalarını istedi.

Güre mevkiinde bulunan Fiskobirlik Entegre Tesislerine ait araziyi Üniversiteye kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Yılmaz CAN; TMO, Fiskobirlik ve Üniversitenin birlikte bu konuda, her kurumu da kazançlı çıkaran bir formül üzerinde anlaşmaları gerektiğini ifade etti.

Bu arazinin Üniversiteye kazandırılması için elinden gelen bütün çabayı göstereceğini ifade eden Rektör CAN, Üniversitenin sorunlarının çözümü için her fırsatta yardım ve desteğini esirgemeyen, morfoloji binası inşaatı gibi bir çok konuda çözüme ulaşmada etkin rol oynayan İstanbul Milletvekili Nurettin CANİKLİ´ye de teşekkür etti.

Çözüm için TMO´nun Fiskobirlik´ee fındık vermesi, karşılığında söz konusu araziyi alması ve sonunda da bu araziyi Üniversiteye tahsis etmesi formülünün ağırlık kazandığını söyledi.

Denizcilik Fakültesinin popüler bir iki bölüm ile birlikte açılması yolunda çalıştıklarını anlatan Rektör CAN, Sivil Havacılık Yüksekokulu´nun Piraziz ilçesinde hayata geçirilerek, buradaki okulun Aksu´da kurulacak Sağlık Kampüsüne taşınacağını ifade etti.

Diş Hekimliği Fakültesinin Merkeze alınması karşısında, Bulancak ilçesinde Endüstriyel Sanatlar Meslek Yüksekokulu´nu hızlı bir şekilde faaliyete geçireceklerini, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde sanayi ile doğrudan alakalı bazı programların da Bulancak ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesine taşınacağını hatırlattı. Rektör CAN, Teknopark Yönetim Şirketinin kuruluşunun tamamlandığını söyleyerek, Teknopark Çalışma Ofislerinin II. Organize Sanayi Bölgesinde kurulacağını dile getirdi.

Gazetecilerin sorusu üzerine, bölgesel kalkınma odaklı Üniversite olma yolunda YÖK´e başvuruda bulunduklarını ancak YÖK´ün bu başvuruyu şimdilik değerlendirmediğini söyleyerek, bu yıl içinde “turizm” temalı yeni bir başvuru ile süreci takip edeceklerini ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Fındık Araştırma Enstitüsünü Üniversite bünyesine katarak, daha verimli hale getirmeyi amaçladıklarını anlatan Rektör Prof.Dr. Yılmaz CAN, sorunun çözümü için Bakanlık düzeyinde görüşme yapacaklarını ifade ederek, siyasilerden bu konuda destek alacaklarını söyledi.

Giresun şehrinin en önemli kurumunun Üniversite olduğunu belirten Rektör CAN, Üniversite geliştikçe, bu şehir de gelişecek ve kalkınacaktır, Üniversiteyi göz ardı ederek, şehrin yol alması mümkün değildir, dedi.

Tek amacının Giresun´a ve Giresun halkına faydası dokunacak, Üniversite adına iz bırakacak olumlu çalışmalar yapmak olduğunu ifade eden Rektör Can, gelişmenin ve kalkınmanın yolunun Üniversiteden geçtiğini hatırlattı.

Üniversite içinde, FETÖ örgütü gibi zararlı yapılanmalara ilk rektörlük döneminde olduğu gibi, bu yönetim döneminde de göz açtırmayacağını belirten Rektör CAN, ehliyet, liyakat ve devlete bağlılık ölçüsü içinde alım yaptıklarını, bundan böyle de bu anlayışın aynen süreceğini ifade etti.

Basın toplantısının ardından toplantıya katılan gazetecilerle birlikte hatıra fotoğrafı da çektiren Rektör Can, katılanlara teşekkür ederek, üniversite ile ilgili haberleri yazmadan önce kendileri ile iletişim kurmalarının daha yararlı olacağını dile getirdi.

/resimler/2020-2/24/1549274708658.jpg

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABERCİ GAZETESİ
24.02.2021
M-1

/resimler/2020-10/29/1343471261340.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2

/resimler/2021-1/13/1543587105199.jpg

 

 

Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
M-4
M-5

  

DOLAR
7.3029
EURO
8.8059
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
´Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.´

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi