KARAN MEYDAN OKUDU
GZO Başkanı Nurittin Karan´ın açıklamaları gündemi sarstı...
Tarih: 22.5.2020 11:14:33/ 3154okunma / 0yorum

İyi ki varsın Karan...

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Türk fındık üreticisinin, tarımsal anlamda ülke ekonomisine katkı sunmak için üretime devam ettiğinin altını çizerek, üretici kadar ihracatçılarının da aynı samimiyetle hareket etmesini istedi.

Karan, son günlerde ihracatçı kesimi tarafından fındık üretimiyle ilgili yapılan açıklamaları dikkatle takip ettiklerini belirterek, Gürcü ve Azeri fındığından umduğunu bulamayan ihracatçıların birden Türk fındık üreticisine akıl hocası kesildiğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda Gürcistan ve Azerbaycan´da Türk fındık üreticisini tehdit edercesine fındık bahçeleri kurarak, Türkiye fındık üretiminde gücünü kaybediyor algısı oluşturmaya yaratanların, sinsince hayata geçirmeye çalıştıkları planların ellerinde patladığını vurgulayan GZO Başkana Karan, üreticiden ucuza alıp, dolar kuru üzerinden satmaya fındık bulamaz hale gelen bazı kesimlerin üretici dostu kesildiğini kaydetti.

Karan; “Türk fındığının dünya çapında rakipsiz bir ürün olduğunu bilip de, bugüne kadar bilmezden gelip, Türk fındık üreticisini İtalya, ABD, İspanya, Azerbaycan ve Gürcistan fındığı ile tehdit edenler hiç korkmasın Türk fındık üreticisi üretmeye devam ediyor. Türk fındığı dünyaya da yerer, ülkemize de yeter. Üretim ve ihracat artsın üreticimizde, ihracatçımızda, ülkemizde daha çok kazansın ama hep bana hep bana devri bitti. Üreticiden ucuza alıp, dolar kuru üzerinden dünyaya satıp, üreticinin alın teri üzerinden para kazanma devri bitti. Artık üreticide kazanacak, ihracatçıda kazanacak. Piyasada satmaya ürün kalmayınca üretim çağrısı yapanlar, ürün çok olunca başka gazel okumayacak” dedi.

Türk fındık üreticisinin ne kadar çok üretirse, o kadar güçlü olacağının altını çizen Karan şunları söyledi;

“Ülke olarak koronavirüs salgını ile ulusal bir mücadele verdiğimiz bu süreçte, fındık üreticisi daha fazla üretim ve kaliteli bir ürün için dün olduğu gibi bugünde elinden gelen çabayı göstermektedir. Üretimle ilgili fındık üreticisinin akla ihtiyacı yok. Üreticiyi bahçeye çağırmakla üretim artmıyor. Doğrudur, fındık tarımda bahçelerin ve üretici kuşağının yaşlanmasından kaynaklı verim düşmekte ve artan tüketime karşılık rekolte ihtiyaca cevap vermemektedir. Ama verim ve kalite masa başından üreticiye verimi artıralım demekle artmıyor. İlk önce tabana bir ineceksiniz. Üreticinin derdi nedir, üretim neden düşüyor. Üretici neden üretimden uzaklaşıyor. Bunlara bir çözüm arayacaksınız ondan sonra üretim çağrısı yapacaksınız. Siz yine de içinizi rahat tutun, tüm alaver, daleveralara rağmen Türk fındık üreticisi üreterek, ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.”

 /resimler/2020-5/22/1317157389987.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KARAN MEYDAN OKUDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABERCİ GAZETESİ
24.02.2021
M-1

/resimler/2020-10/29/1343471261340.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2

/resimler/2021-1/13/1543587105199.jpg

 

 

deneme deneme

deneme 4
M-4
M-5

  

DOLAR
7.3029
EURO
8.8059
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
´Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.´

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi