Güncel 27.11.2021 11:39:00 5352 0

‘İŞİMİZ İNSANLA BAŞLAR’

ON2+TASARIM’ın kurucusu Peyzaj Mimarı Zeynep AYDIN, neler anlattı?

 RÖPORTAJ: HARUN SAYGILI

Giresun Vizyon Dergisi’nin konuğu olan ON2+TASARIM’ın kurucusu Peyzaj Mimarı Zeynep AYDIN; tecrübe, birikim ve hayallerini anlattı. Mesleğini severek seçtiğini ve işini titizlikle yaptığını anlatan Aydın; “Kültürel miraslarımıza sahip çıkılan, gelenek görenek ve tarihimizin yaşandığı şehirler istiyorum” dedi.Giresun Vizyon Dergisi’nin sorularını içtenlikle cevaplayan Peyzaj Mimarı Zeynep AYDIN, iyi bir tasarımın sırrını ‘3E KURALI’ olarak açıkladı. Aydın; “İyi bir tasarım yine çok eskilerden bir müşterimin de dediği gibi 3E kuralına sahip olmalıdır. 3E; estetik, ekonomik ve ergonomik olarak tanımlanır. Estetik > ergonomi > ekonomi olarak sıralanır” diye konuştu.

Aydın, “İçinde mimarlık olan her meslek disiplini gibi biz peyzaj mimarları da insan odaklıyız” dedi ve çok özel açıklamalar yaptı.

* ON2+TASARIM’ın kurucusu Peyzaj Mimarı Zeynep Aydın kimdir? Peyzaj mimarlığı serüveniniz nasıl başladı?

“1983 yılı Bafra/Samsun doğumlu bir Karadeniz kızıyım. Peyzaj serüvenim sevdiğim bir öğretmenimin yönlendirmesi ile 2000 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünde başladı. 2004 yılında İstanbul’un nezih fidanlıklarından biri olan Yeşil Vadi Fidanlığında çalışmaya başlamamla, neredeyse 10 yılı kapsayacak İstanbul maceram da başlamış oldu. Yeşil Vadi’nin ardından peyzaj uygulama konusunda alanında uzman Turkuaz Park Ahşap firmasında çalıştım. Çalıştığımız süre boyunca satış danışmalığından; proje koordinatörlüğüne kadar her bölümde tecrübe sahibi oldum. Yaklaşık 10 yılın sonunda aile yapısının devamı için Giresun’a yerleştim. 2019 yılına kadar; Turkuaz Park ailesine evden çalışma sistemi ile Karadeniz Bölge Temsilcisi olarak destek olurken bir yandan da 2018 yılında Giresun’da proje&uygulama ofisimi açtım. Böylece Ankara’da başlayan macera, 12 yıllık çalışma hayatımın Giresun’da devam etmesi ile ON2+TASARIM markasıyla yeniden canlanmış oldu. 12 yıl ve daha fazlası için buradayım.”

* Peyzaj mimarı ne demek? Peyzaj mimarlığının kapsamına ne giriyor?

“Peyzaj Mimarlığı, fiziksel çevrede mekân ve yaşam ortamı oluşturan bir disiplin koludur. Bilimi, teknolojiyi, mühendislik ve matematiği çokça kullanır. Yapı üretim süreci dışında kalan tüm alanların yapı ruhsat aşamasından, kentsel ve kırsal alanlardan ülke ölçeğine kadar mücavir alan içinde kalan ya da kalmayan uygulamaların standartlara uygun mekânsal alanların oluşturulması, tasarlanması ve projelendirilmesidir.Kitapta anlatılanların dışında aslında yaptığım (benim deyimimle) yaşam alanlarına dış mekânda odalar katmak. Kimi genişçe, ferah yaz-kış vakit geçirmek için farklı köşeleri olan, kimi küçük ama çokça detaylarla donanmış…”

* Proje hazırlarken nasıl bir yol izlersiniz? Tasarım aşamalarınız nelerdir?

“İçinde mimarlık olan her meslek disiplini gibi biz peyzaj mimarları da insan odaklıyız. İnsan doğası, psikolojisi ve şartları, kendine has olan her projenin başlangıcını oluşturur. Önce doğru iletişim kurup, bu bakış açılarından birkaçına dair ipucu elde ettikten sonra kâğıt üzerindeki proje serüveni başlar.  Sürekli değişen teknoloji ile, yeni çıkan ürünlerin tasarıma dahil edilmesi, doğru hesaplamalar ile doğru mühendislik adımlarının atılması ve ilkeler doğrultusunda estetik bir proje ortaya çıkması da asıl hedeftir aslında.”

* İyi bir tasarımın özellikleri sizce nedir?

“İyi bir tasarım yine çok eskilerden bir müşterimin de dediği gibi 3E kuralına sahip olmalıdır. 3E; estetik, ekonomik ve ergonomik olarak tanımlanır. Estetik > ergonomi > ekonomi olarak sıralanır. Estetik göze hitap eden bir kavram olmakla birlikte, tek başına göze hitap etmesi de yeterli olmayan bir kavramdır. İçinde huzur, neşe, enerji ve hayat bulmak da önemlidir. Tüm bunlara çevrenin insan özelliklerine uygun olarak tasarlanması yani ergonomi de sürecin bir parçasıdır. Uygun oturma-dinlenme alanları, çocukların gelişimine destek alanlar vb. tasarlarken fayda sağladığım bir bilimdir. Ekonomi kavramı ise tüm estetik ve ergonomik uygulamaların doğru bütçe ile tasarlanmasını ifade eder. Her bütçeye uygun çalışmalar yaptığımız bir gerçektir, fakat her tasarımı bu şekilde uygulamak da mümkün değildir.”

* Çok yoğun tempoda çalışıyorsunuz, sizi motive eden şeyler neler? İlham kaynağınız var mı?

“Belli dönemlerde yoğun, bazı dönemlerde ise sakin geçen bir çalışma sistemim var aslında. Sakin dönemleri, meslekte yeni olan ürün ve çalışmaları takip ederek kendimi ve firmamı canlandırmak için neleri ekleyebileceğimi inceleyerek geçirirken, yoğun dönemlerde ise birlikte çalışmaktan çokça zevk aldığım mimar Damla VURGUNCU’dan ilham alıyorum. Çalışma aşkı ve hayallerine olan tutkusu bana peyzaj alanında bir kapı açma motivasyonu vermişti. Şimdi ise ortak hayallerimiz için çalışıyor olmak beni motive ediyor.”

* Türkiye’de peyzaj mimarlığı mesleğinin önemli sorunları nelerdir?

“Mesleğin sorunlarını tartışmak ve akılcı çözümler için uzun yıllardır süregelen Peyzaj Mimarlığı Odası elbette var. Ama uzun yıllardır sahada olan bir peyzaj mimarı olarak, disiplinimizin hala az bilinir olmasıdır. Bu bilinmezlik içinde iç içe geçmiş olduğumuz diğer mimarlık disiplinlerinin de süreçlerimize dahil olması ya da bizi görmezden gelmeleri de yadsınamaz sorunlarımızın başında gelmektedir.

Diğer yandan uygulama aşamalarında yetersiz olan kişilerin sahada doğru olmayan detay çözümleri ve eski usul yöntemlerle ortaya iş çıkarmaları adımızı ve yaptığımız işi farklı noktalara taşıyan, bize ve mesleğimize olan bakış açısını etkileyen sorunlardandır.”

* Millet bahçeler ile ilgili ne söylemek istersiniz?

“Millet bahçeleri kentlere kimlik tanımlamak ya da tanımlanmış bir kimliği desteklemek amacı ile tasarlanıp, uygulandıktan sonra ilerleyen yıllarda şehirlerimizde yerini bulacak ve geniş kitlelere hizmet veren parklar olacaklardır. Bugünlerde uygulamasında yer aldığım Bulancak Millet Bahçesi’nde Bulancak için mihenk taşı niteliğinde bir çalışmadır. Sarayburnu Camisi’ni de kapsayacak şekilde tasarlanmış olan projenin devamında yürüyüş yolları, bisiklet yolu ve oturma alanları ile farklı türde bitkiler kullanılmıştır. Böylece bölgenin büyük parklarından biri ortaya çıkıp, hoş bir rekreasyon alanı oluşacaktır.”

* Size göre, iyi bir bahçe/mekan/meydan tasarımının sırrı nedir, nelere dikkat edilmeli?

“Bizim işimiz insanla başlar. Dolayısı ile bahçeyi, mekanı, meydanı önce kimlerin kullanacağı önemlidir. Yaş grupları, kullanım amaçları, ne için hizmet sağlayacağı kimi zaman siyasi görüş farkları, kimi zaman kültürel yapıdaki farkları ya da benzerlikler göze alınarak yapılmış her tasarım iyidir. ON2+ TASARIM olarak biz de insan odaklıyız.”

* Hayalinizde nasıl bir şehir, nasıl bir peyzaj düzenlemesi var?

“Hayal kurmak deyince, hele de meslekle ilgili hayal kurmak deyince inanılmaz heyecanlanıyorum. Her ne kadar yanlış giden bazı başlıklarımız olsa da, yine de mükemmel olacağına inancım hep tam. Aslında hayalim de ütopik değil. Denize olan şehirlerde denizlere çıkan yollar, denizlerin yollardan uzak olduğu kıyılar, çocukların her daim ulaşabileceği mahalle parkları, sade ve gösterişten uzak kuş sesleri barındıran büyük yeşil alanlar ve kültürel miraslarımıza sahip çıkılan, gelenek görenek ve tarihimizin yaşandığı şehirler istiyorum.”

* Türkiye’de peyzaj mimarlığının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Dünyada yaşadığımız pandemi süreci aslında bizleri evlere kapatırken bireysel yeşil alanlarımızın kıymetini de hatırlattı. Özenle döşeyip dekore ettiğimiz evlerimizde değil ama bahçelerimizde mesafe kurallarına uyup bir araya gelme şansına sahip olanlarımız belki de çok az psikolojik hasarla atlattı, atlatıyor bu süreci. Dolayısı ile yakın gelecekte sahip olduğumuz ata toprakları, köylerimiz ve nefes alabileceğimiz her yeşil toprak parçası bizim için önemli ve kullanılabilir alanlar haline getirme çabamızın arttığı yerler oldu. Bu da peyzajı daha duyulur ve görünür kıldı. Önümüzdeki yıllarda binalar değil yeşil alanlar büyürken, şehirlere yaptığımız beton yığınlarının arasında daha çok yeşil alanlar göreceğiz. Ata topraklarına dönen torunlar bahçelerinde peyzajı kullanmak isteyecekler. Böylece peyzaj mimarlığı kabuğunu kıracak.”

* Sayın Aydın, peyzaj mimarlığı üzerine keyifli bir söyleşi için bize ayırdığınız zaman için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Son olarak neler söylemek istersiniz?

“Ben de Giresun Vizyon Dergisi ailesine teşekkür ediyor, yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

Söyleşimizin başında ifade ettiğim gibi, 12 yıllık çalışma hayatımın Giresun’da devam etmesi ile ON2+TASARIM markasıyla bu şehre hizmet etmekten son derece mutluluk duymaktayım. Yaşam alanlarımıza hayat veren projelere katkı sunmaya devam ederken,  kültürel miraslarımıza sahip çıkılan, gelenek görenek ve tarihimizin yaşandığı şehirler hayalimi bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

 

 

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Trabzonspor 38 23 3 12 33 81
2.Fenerbahce 38 21 7 10 35 73
3.Konyaspor 38 20 10 8 21 68
4.Istanbul Basaksehir 38 19 11 8 20 65
5.Alanyaspor 38 19 12 7 9 64
6.Besiktas 38 15 9 14 8 59
7.Antalyaspor 38 16 11 11 7 59
8.Fatih Karagümrük 38 16 13 9 -5 57
9.Adana Demirspor 38 15 13 10 13 55
10.Sivasspor 38 14 12 12 2 54
11.Kasimpasa 38 15 15 8 10 53
12.Hatayspor 38 15 15 8 -4 53
13.Galatasaray 38 14 14 10 -2 52
14.Kayserispor 38 12 15 11 -7 47
15.Gazisehir Gaziantep 38 12 16 10 -8 46
16.Giresunspor 38 12 17 9 -6 45
17.Rizespor 38 10 22 6 -27 36
18.Altay 38 9 22 7 -18 34
19.Goztepe 38 7 24 7 -37 28
20.Yeni Malatyaspor 38 5 28 5 -44 20

Perşembe

16.8 °

Cuma

20.1 °

Cumartesi

20.9 °