‘İmplant güvenlidir´
Diş hekimi Mustafa Pul, implant konusundaki neler söyledi?
Tarih: 1.1.2018 09:03:28/ 11125okunma / 0yorum

Halk arasında ‘çivi diş´ alarak bilinen implant, artık eskisi kadar zahmetli değil…

İmplant konusundaki gelişmeleri uzmanına sorduk ve sizin için yayınlıyoruz…

Giresun´da implant tedavisini ilk uygulayan diş hekimi Mustafa Pul, implant tedavisi yapmaya devam ediyor.

‘Yeni teknoloji sayesinde bir implant yerleştirmek, kolay hale geldi´ diyen Pul; ‘Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir´ dedi.

İmplant yöntemiyle yakaladığı başarılarıyla takdir toplayan Pul, tedavisini gerçekleştirdiği kişilerin memnuniyetlerini dile getirmesinden de büyük sevinç yaşıyor.

Mesleğinde 28 yılı geride bırakan Pul, Giresun´da implant tedavisini ilk kez gerçekleştiren diş hekimi olarak 10 yıldır hastalarına bu yöntemi başarıyla uyguluyor.

Giresunlular´ın implant tedavisi için Trabzon ve Samsun gibi kentlere gittiğine vurgu yapan Pul; “İmplant tedavisini Giresun´da hastalarımıza uygulayarak, başarılı sonuçlar aldık” diye konuştu.

İmplant tedavisi yöntemi konusunda sertifika alarak yaklaşık 10 yıldır Giresun halkına ilk kez kendisinin hizmet verdiğini anlatan başarılı diş hekimi Mustafa Pul; “Artık hastalarımız implant için şehir dışına çıkmak zorunda kalmayacaklar. Bu operasyon acısızdır. Diş çekimi, İmplanttan daha çok ağrı verir. İmplant yöntemi, çenelerde eksik olan dişlerin yerine çene kemiğine monte edilen yapay diş kökü olarak tarif edilebilir. İmplant, sağlıklı ve güvenli bir tedavi yöntemidir” dedi.

Günümüzde diş implantlarının tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi ve güvenilir alternatif olduğunu anlatan Giresunlu diş hekimi Mustafa Pul, Gazi Caddesi, Muharrem Bey Apt. No: 99/8 Giresun adresindeki muayenehanesinde hasta kabulü gerçekleştirmeye devam ediyor.

PUL, İMPLANT KONUSUNDA NELER SÖYLEDİ?

Giresun´da 10 yıldır implant tedavisini başarıyla gerçekleştiren diş hekimi Mustafa Pul´dan bu konuda bilgiler aldık.. Pul, implant konusunda önemli açıklamalar yaptı. İmplant konusundaki merak edilen sorulara Giresunlu diş hekimi Mustafa Pul´dan şu yanıtları aldık… Takdim bizden, takdir sizden…

*İmplant nedir? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

“-Diş İmplantı, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen ve Titanyum´dan yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulaması, diş eksikliklerinin tedavisinde bilinen en iyi ve en modern tedavi yöntemidir. Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları çok daha kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılan İmplantlar son on yılda materyaldeki gelişmelerle beraber modern diş hekimliğinin en popüler bölümü olmuştur.

Diş hekimleri hastanın diğer dişleriyle aynı renkte ve yapıda doğal diş görünümüne sahip dişler yapabilmek için implant tedavisi uygular. Bu tedavi ağız sağlığı için zararsızdır. İmplant tedavisi kesinlikle hareket etmez, oynamaz ve diğer canlı diş dokumlarına zarar vermez.”

*İmplantın yapısı nasıldır?

“-İmplant vidaları titanyumdan yapılmaktadır ve bilindiği gibi titanyum sağlıkta çok kullanılan bir maddedir. Çünkü insan vücuduna en uygun, oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Yine alerji riski oldukça düşük olan titanyum, vücutta yabancı maddelere olumsuz tepkiler uyandırmaz.

Bu vidaların belirli bir hacmi olduğundan implant uygulaması yapılacak olan çene kemiğinin yeterli yükseklikte ve genişlikte olması gerekmektedir. Yine çene kemiğinin sağlamlığı ve sağlıklı olması da vidanın başarılı bir şekilde uygulanmasını etkiler.

İmplant uygulaması yapılmadan önce ağız içi analizler yapılmalı ve varsa diş etlerinde ve dişlerdeki rahatsızlıklar giderilmelidir. Çünkü hastalıklı bölgeye implant uygulaması yapılamaz.”

*Diş implantı yerleştirme operasyonu çok zor bir operasyon mu?

“-Teknolojideki gelişmeler sayesinde implantların yerleştirilmesi artık zaman olarak çok kısaldı ve uygulama çok basitleşti. Kaliteli ve geliştirilmiş implant markaları kullanılarak yapılan bir yerleştirme 5-6 dakikada bitiyor. İmplantlar artık taşıyıcı bir ara parçaya ihtiyaç duyulmadan direkt olarak yerleştirilerek, uygulama süresi kısaltılıyor. Gelişmiş anestezik maddeler sayesinde hiç ağrı olmuyor. Operasyon sonrasında kullanılan ilaçlarla da ağrı ve şişme gibi şikayetler önlenebiliyor.”

*İmplant tedavisinin başarı oranı nedir?

 “-İmplantlar diş kliniklerinde kısa bir işlemle, lokal anestezi uygulanarak, her gün yapılan günlük işler gibi kolayca hastanın çene kemiğine yerleştirilir. Uzun süren araştırmalar başarı oranının yüzde 95 olduğunu göstermiştir. Bilimsel çalışmalara göre, köprü tedavisi gören insanların yüzde 85´i tedavi sonuçlarından memnun değilken; implantın başarı oranının yüzde 95 olarak gerçekleşmesi sevindirici bir gelişmedir.”

*İmplant uygulamasının başlangıç ve bitişi konusunda neler söyleyeceksiniz?

 “-Tedavinin ilk aşaması olan teşhis bölümüyle başlıyoruz… Ön muayene sırasında, hekim çene kemiğindeki,  damarların, sinirlerin ve hava boşluklarının yerini kontrol eder. Panorimik X-Raya film ya da CT sonuçlarına göre hekim hasta çenesine en uygun implantın hangisi olacağına, uzunluğuna, genişliğine ve nereye uygulayacağına karar verir. Karar aşamasının ardından İmplant yerleştirme işlemi gerçekleştirilir. İmplant, diş hekimlerinin son derece steril klinik ortamlarında lokal anestezi uygulanarak hastanın çene kemiğine yerleştirilir. İşlem bir saatten kısa sürede tamamlanır. İşlemin gerçekleşmesiyle 2-3 ay sonra dokular iyileşir, implant çene kemiği ile kaynaşır ve gerçek bir diş kökü gibi uyum sağlar. Rehabilitasyon dönemi aşamasına gelince… Bu aşamada, implantın üzerine bir kron yapılır. İstenilen sonuçları elde etmek birkaç hafta sürebilir. Kısacası, implant uygulaması diş sağlığı açısından çağın son mucizelerinden biridir.”

*İmplant herkese uygulanabilir mi?

“-İmplant tedavisi için ilk önce hastadaki kemik yoğunluğuna ve kemik miktarına bakılır bu ölçütlerin yeterli olduğu herkes bu tedaviyi uygulayabilmektedir. Şeker hastalarında durum kontrol altına alınmışsa ve hastanın hekimi de implant uygulamasına dair olumsuz bir görüş bildirilmemişse o kişilere de tedavi yapılabilmektedir.”

*Verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, çalışmalarınız da başarılar dileriz.

“-Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben de sizlere yayın hayatınızda başarılar dilerim.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İmplant güvenlidir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABERCİ GAZETESİ
31.12.2020
M-1

/resimler/2020-10/29/1343471261340.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2

/resimler/2021-1/13/1543587105199.jpg

 

 

Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
M-4
M-5

  

DOLAR
7.3877
EURO
8.9635
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
´Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.´

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi