‘DEPREM KUŞAĞINDAYIZ´
Bozalioğlu; “Binalara deprem kimlik belgesi hazırlanmalı” çağrısı yaptı.
Tarih: 6.11.2020 16:05:10/ 2243okunma / 0yorum

Bu öneriyi dikkate alın…

Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP) Giresun Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili S. Gökhan BOZALİOĞLU, son zamanlarda sıkça yaşanan ve acil önlemler alınmaz ise büyük yıkımlara bizleri yüzyüze getirecek deprem felaketlerine değindi.

BOZALİOĞLU konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını ve yüzölçümünün % 42´sinin birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu” belirtti.

“En başından bu zamana söylediğimiz depremin öldürmediği, depremde yıkılan binaların öldürdüğünü ve bu durumda acil bir şekilde önlem alınmaz ise ileriye dönük büyük sorunların oluşacağını” ifade eden BOZALİOĞLU, “Ülkemizde yenilenmesi gereken 6.5 milyon konut var ve daha birçok binanın da durumu belli değil, burada acil alınması gereken önlemlerin başında binaların durumunun belirlenmesi ve devamında gereken önlemlerin alınması gerektiğini” söyledi.

BOZALİOĞLU açıklamasında, “Binalara artık Deprem Kimlik Belgesi hazırlanmalı, bu şekilde yapı deprem risk analizleri ile binanın ani bir depremde güvenli olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Eğer bina çok riskli ise Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkılmalı ya da az riskli ise güçlendirme kapsamında sağlamlaştırılmalıdır. Yeni binalarda ise ruhsatlara ek olarak binaların malzeme ruhsatları da verilmelidir. Yani binanın zemin cinsi, temel yapısı, demir tonajı, beton cinsi ve zemin katsayıları gibi değerler yazılarak, daire alan vatandaşlara tapuya ek olarak bu ruhsat karnesi de verilmelidir ve vatandaş tam anlamıyla bilgilendirilmelidir. Böylece eski binalarda daireyi satın alan vatandaş yapı deprem risk analiz tablosunu görecek, yeni binalarda da malzeme ve değer karnesi ortaya çıkacaktır” dedi.

MHP´li Bozalioğlu son olarak, “Yeni yapılan binaların, mühendislik hizmetleri, yapı denetim faaliyetleri, şantiye şefi kontrollüğü ve akabinde belediyelerin ve çevre şehircilik müdürlükleri gibi kurumların takibi sonucu son derece sağlıklı olduğunu, yalnız eski binalar için bunu söylemenin zor olacağını, bu nedenle oluşabilecek felaketlerin önüne geçmenin en sağlıklı yolunun da her binanın Deprem Kimlik Belgelerinin çıkarılması olacağını” belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gökhan Bozalioğlu Deprem.
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABERCİ GAZETESİ
31.12.2020
M-1

/resimler/2020-10/29/1343471261340.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2

/resimler/2021-1/13/1543587105199.jpg

 

 

Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
M-4
M-5

  

DOLAR
7.4485
EURO
9.0235
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
´İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır, yarısı şükürdür.´

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi