Bitti mi, bitmedi mi?
Bakan Canikli´nin açıklamalarına sert tepki geldi…
Tarih: 28.3.2018 10:55:03/ 1900okunma / 0yorum

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ terör örgütü ile mücadelenin bittiğine henüz inanmadığını açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve bazı bürokratların FETÖ´yle mücadelenin nihayetine erdiğine yönelik açıklamaları tartışılmaya devam ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı konuşmada FETÖ ile mücadelenin bittiğine henüz inanmadığını söyledi.

Erdoğan´ın açıklamalarının ardından dikkat çekici açıklama Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli´den gelmişti. Canikli, Kara Harp Okulu´nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada "En son FETÖ de özellikle askeri eğitim kurumlarımız başta olmak üzere onların etkisiz hale getirilmesi, oraların kontrol altına alınarak FETÖ´ye mensup teröristler yetiştirilmesi için ciddi çalışmalar içinde olmuştur. Hamdolsun, şu an itibarıyla bu tehlike tamamen ortadan kaldırılmıştır" demişti.

Milli Savunma Bakanlığı Basın Müşavirliği de yaptığı açıklamada Canikli´nin söz konusu sözlerinin askeri okullara ilişkin “Sutasak ant içme” töreninde yaptığı konuşmasındaki ifadelerin çarpıtıldığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı, bugün TBMM´de basın mensuplarıyla yaptığı sohbet sırasında Erdoğan´ın sözleriyle ters düşen bu sözlerine açıklık getirdi. Canikli, “Askeri okullarda, FETÖ yapılanmalarını temizledik. TSK´daki FETÖ temizliği devam ediyor, daha uzun bir süre de devam edecek gibi gözüküyor. TSK başta olmak üzere, ülke genelinde FETÖ ile ilgili mücadelemiz devam ediyor”ifadelerini kullandı. Canikli şunları söyledi:

“Daha önce kriterlere takılmamış, okullarında okutulmamış, yurtlarında kalmamış, finansal kuruluşlarıyla bağlantısı olmayan, gizli kalmış birçok FETÖ üyesini de tespit ediyoruz. En son kontörlü ardışık arama yöntemiyle çok sayıda kripto FETÖ´cüyü tespit ederek, haklarında işlem başlattık. FETÖ´nün kripto yapısına karşı çok dikkatliyiz, teyakkuz halindeyiz. Şu anda görevimiz; gizli kalmış, örgüt tarafından özellikle açığa çıkmaları engellenerek kripto olarak muhafaza edilmeye çalışılan örgüt mensuplarını tespit ederek, cezalandırılmalarını sağlamaktır.”

YENİ ŞAFAK YAZARI ÖZTÜRK NE DİYOR?

Hükümete yakın Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk köşesinde “Hakkını teslim edelim. FETÖ´nün omurgası çökertildi. Hani tabir tam oturuyor, ‘inlerine girildi´. Ancak FETÖ ile mücadele öyle bir iki yılda bitecek türden değil. Geçenlerde hatırlatmıştım. Sayın Başbakan´ın 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra Çankaya Köşkü´nde bizlere yaptığı açıklamayı bir kez daha hatırlayın. ‘Hiç alışık olunmadık bir örgüt ile mücadele ediyoruz´ demişti örneğin. ‘TSK içinde albay seviyesindekilerin yüzde 60-80´i FETÖ´cü´ de demişti” ifadelerini kullandı.

“BİZZAT TANIK OLDUĞUM OLAYLAR VAR”

“FETÖ ile mücadele öyle 3-5 yılda bitecek bir mesele değildir” diyen Öztürk bazı isimlerin de korunduğunu ileri sürdü. Öztürk köşesinde şunları kaydetti:

“Tespit ettiklerimizi tasfiye ediyoruz. Ya tespit edemediklerimiz ya da ‘korunanlar´ ne olacak? Tespit edemediklerimizin neden tespit edilemediğini az buçuk biliyoruz. Kılıktan kılığa giriyorlar. Sinsiler, gerektiğinde kendilerini bile inkar edebilecek manevra kabiliyetine sahipler.

Peki ya korunanlar?

Korunanlar ifadesini özellikle kullandım. Zira başımdan bile geçti. Bizzat tanık olduğum olaylar var. Şikayet edildiği halde hakkında işlem yapılmayan bir şüpheliyle ilgili olarak çok önemli siyasetçinin ‘Onu koruyorlardır´ cümlesini kulaklarımla işittim. Yanımda şahitlerim de vardı.

Ve hala o ‘korunanlar´ görevde duruyor. ‘Neden duruyorlar´ sorusunun bir karşılığı yok bende. Hatta ‘Neden korunuyorlar´ sorusunun da…

Zira görünürde ne çok önemli görevdeler, ne çok değerli işler yapıyorlar. Ama hala oralarda duruyorlar. Akademide de varlar, bürokraside de. Kendi kendime sorduğum soru ‘Neden hala korunuyorlar´ sorusudur. Bulabildiğim cevap en masum haliyle şu: ‘Bir ara işin bir kısmını sosyolojiye bırakmalıyız´ denmişti. Yani örgüt mekanizmasının çalışamaz hale geldiğini gören bazı elemanların zaman içerisinde topluma kazandırılabilme umudu… Yani, çoluk çocuk var gençler var onların FETÖ´nün etkisinden kurtulmaları halinde, topluma kazandırılabileceği umudu.”

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bitti bitmedi
M-1

/resimler/2018-12/30/1823562616869.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2
M-3

/resimler/2018-1/15/1813080166533.jpg 

 

Giresun HABERCİ Gazetesi
M-4
M-5

  

DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
´Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır.´

Hz. Muhammed
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi