`Para değil, can önemli`
`İnsanlar eşyasına gösterdiği duyarlılığı canını teslim ettiği asansörlere göstermiyor.` Bu tespiti kim yaptı? İşte yanıtı...
Tarih: 24.2.2015 08:47:17/ 12559okunma / 0yorum

 

Sektöre giriş hikayesini ve asansör konusunda bilinmeyenleri anlatan Tekbaş, sorularımıza dobra cevaplar vererek, çok çarpıcı tespitlerde bulundu. İşte o röportaj…
Uğur Ali Tekbaş kimdir? Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
“-1973 Keşap doğumluyum. 2014 yılında Uğur Lift Asansör`ü kurdum. Asansör sektöründe bakım, onarım ve montaj yapıyoruz.”
Sizin sektöre giriş hikayeniz nedir? Anlatır mısınız?
“-1986 yılında çalışma hayatına atıldım. Oto elektrik çıraklığından, aşçı yardımcılığı uzanan bir hikayem var. Maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitim hayatımı yarıda bırakarak, çalışma hayatına atıldım. Çeşitli sektörlerde çalıştım. Oto elektrik çıraklığından, aşçı yardımcılığı uzanan bir hikayem var demiştim ya, bitmedi…  1989 yılında İstanbul`a gittim ve 6 yıl boyunca taksi şoförlüğü yaptım. Takvim yaprakları 1994 yılını gösterdiğinde, bugünkü işim olan asansör sektörüne girdim.  Asansör sektörüne girmemde eniştemin büyük rolü var. Eniştemin yanında 4 yıllık bir çıraklık döneminin ardından asansör sektöründe montaja başladım. 2005 yılında GİSMAP`ta usta olarak işe başladım ve 2014`te kendi işimi kurdum. Uğur Lift Asansör olarak 2014`ten itibaren asansör bakım, onarım ve montaj hizmeti vermekteyiz.
Eniştemin bu sektörde çalışması,  beni bu sektöre yönlendirmesi ve bildiklerini öğretmesiyle 1996 yılında asansör sektörünün içinde alarak, ekmek kavgamızı sürdürmekteyiz. Gedikkaya Mahallesi, Nihatbey Caddesi No: 40/A Giresun adresindeki işyerimizde 11 kişilik deneyimli ekibimizle halkımıza 7/24 hizmet veriyoruz.”
Sayın Tekbaş, isterseniz birazda sektörün sorunlarını konuşalım mı?
“-Açıkça söylüyorum, çalıştığımız asansör sektörünün çok sorunu var. Bu sorunların başında halkımızın duyarsızlığı da gelmektedir.
Evet, sektörün başlıca sorunu öncelikle Sanayi Bakanlığı`ndan kaynaklanmaktadır. İlgili bakanlık asansör denetimlerini 2013 yılından itibaren yapmaktadır.
Bakınız, Giresun`da 1985 yılından itibaren asansörlü binalar yapılmaktadır.  Giresun`u da geçelim o dönemlerde tüm Türkiye`de asansörlü binalar var. İmalat yapıldığı tarihle, imalatların denetlendiği dönem arasındaki uzaklı sektördeki denetimsizliğin artmasında etkili olmuştur.
Ayrıca, asansörlerin bakımsızlığını da sektörün sorunları arasında sayabiliriz. İnsanlar en ufak bir ses duyduğunda arabalarını servise götürürken, bakımlarını yaptırırken asansörlerinde sorun olduğunda bunu önemsemiyorlar. Asansör kullanma konusundaki duyarlılığımız bakım konusunda yok. Bu konuda duyarsız bir toplum olmak üzücü bir durum.
Asansör konusunda teknolojiye yeterli ayak uyduramayan ve teknolojinin gerisinde kalan bir toplumuz. `Nasıl olsa çalışıyor, gittiği yere kadar gitsin` şeklindeki bakış açısını değiştirmeliyiz.
Türkiye genelinde asansörlerin % 85`inin kullanılamaz durumda olduğu resmen tescillenmiş bir olaydır. Bu rakam bir skandalın habercisidir. Bunu da bir kenara not etmek lazım...”
Asansör kazaları üzerine neler söylemek istersiniz?
“-Yine açıkça söylüyorum ki, asansör kazalarının tamamı tamamen yasal boşluklardan kaynaklanıyor. İmalatçılara Avrupa teknolojisi belgesi verilirken, bu teknolojiyi uyarlamayan firmaların yeterli denetlenmemesi kazaların artmasındaki etkenler arasında yer almaktadır. Denetim ve bakım yetersizliği kazaların artmasında rol oynamaktadır. Özellikle denetimi yapılan ve yetersiz olan asansörlerin mühürlendiği söylense de uygulama bu yönde değil. Denetim yapılmasına karşılık, mühürleme yapılmıyor.  Ne zaman bir kaza olursa o zaman gerekli yasal işlemler yapılıyor.
Nasıl ki binalarda çatlak ya da kayma olduğunda  `oturulamaz` raporu veriliyorsa, kullanılamaz raporu verilen asansörlerde aynı duyarlılık sergilenmiyor. Yetkili kuruluşlar ya çekimser davranıyor ya da devlet yeterli hassasiyeti göstermiyor.
Bugün `Çin malını kapıdan içeri sokmam` diyenler asansör malzemesinde bunu uygulamıyor, ucuzluğu nedeniyle Çin mallarının tercih edilmesi de kalitesizliği arttırmaktadır. 
Kalite ön planda tutulduğunda maliyetin yükselmektedir. Böyle olunca, ucuz malzeme kullanılarak yapılan imalatlar kazalara davetiye çıkartmaktadır. Özetlemek gerekirse, asansörde standart yok. Ne kadar denetim yapılırsa yapılsın, kalite standarttı olmayınca kazaların önüne geçilemiyor. Şunu da söylemekte yarar var; bazı müteahhitlerin asansör konusunda yetersiz olduğunu da gözlemekteyiz. Kalite ve güvenlikten ödün veren bazı müteahhitler sadece cebini düşünüyor.”
Yaşamın içinde asansör var... Asansör konusunda nasıl bilinçleneceğiz?
“-Üretim yapan firmaların ürünlerine standart konulmalı ve denetimlerden ödün verilmemeli.
Televizyonlarda `bu kaşarı yemeyin, bu peyniri yemeyin` uyarısı yapılırken, asansör konusunda da bu markaları kullanmayın denilmeli. Tabi ki, önce imalatçılar, sonra da montajcılar denetlenmeli.
Bakınız, insanlar evin içindeki eşyasına gösterdiği duyarlılığı canını teslim ettiği asansörlere göstermiyor. Halkımızın bu konuda bilinçlenmesi gerekmektedir. Evindeki eşyanın kalitesini sorgulayanlar biraz da bindiği asansörün kalitesini araştırsın… O zaman bilinçlenme konusunda yol alırız…”
 Asansör nedir? Bir asansör kaç kalem malzemeden oluşuyor?
“-Cıvatasından puluna kadar bir asansör yaklaşık 70 kalem malzemeden oluşuyor.”
Sayın Tekbaş, son olarak şunu sormak istiyorum... 5 katlı bir binanın asansör maliyeti nedir?
“-5 katlı bir binanın full otomatik asansör maliyeti yaklaşık 50 bin liradır. Bu rakam 40 bine de düşebilir. Bir kata 250 bin lira veren insanlar asansör konusunda gerekli duyarlılığı göstermiyorlar. Asansörler, mekanik bir taşıyıcıdır. Güvenli asansörler konusunda titiz bir çalışma sergiliyoruz. Müteahhitlerin de duyarlı olmalarını ve kaliteye önem vermelerini istiyoruz. İnsanlar aldıkları evin asansörlerine de dikkat etmelidirler...
Özetlemek gerekirse, Uğur Lift Asansör olarak insanlarımızı kaliteye yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu konuda gerekli uyarılarımızı da yapıyoruz.”
Bu röportaj için size ve ekibinize teşekkür ediyorum. Sorularımıza verdiğiniz dobra cevaplarla halkımızın da bilinçleneceğine inanıyorum.
“-Ben de size teşekkür ediyorum. Sözlerimi noktalarken, insanların asansör konusunda bilinçlenmesini diliyorum. Canımızı seviyorsak, günlük hayatımızın vazgeçilmesi olan asansör konusunda bilinçli hareket etmeliyiz.”
 
 /resimler/2016-3/23/1625574575862.jpg
/resimler/2016-3/23/1626505201935.jpg
/resimler/2016-3/23/1627352390348.jpg
/resimler/2016-3/23/1629237861175.jpgKaynak:

Anahtar Kelimeler: 0
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HABERCİ GAZETESİ
17.07.2021
M-1

  

 

 

 

 

M-2
M-3
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
M-4
M-5

  /resimler/2021-1/13/1543587105199.jpg

DOLAR
8.8240
EURO
10.3526
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
´Bir çok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.´

Konfüçyus
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi