‘BORÇ BATAĞINDAYIZ´
Şenlikoğlu, 4 aylık dönemini değerlendirdi…
Tarih: 1.8.2019 16:45:12/ 2299okunma / 0yorum

Şenlikoğlu ne anlattı?

Giresun Belediye Başkanı Şenlikoğlu düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, göreve geldiği 4 aylık süreçte belediyenin 250 milyon lira dolayında olan borcunun 55 milyon lirasını ödediklerini söyledi.

Başkan Şenlikoğlu, basın toplantısında yapılan ve devam eden çalışmalar ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Sevdamız olan ve gönülden bağlı olduğumuz şehrimize yaklaşık 4 aydır hizmet ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz" diyerek sözlerine başlayan başkan Şenlikoğlu sözlerini söyle sürdürdü:  “Kolay bir görevi üstlenmediğimizi biliyorduk, bunun içinde göreve gelmeden önce neler yapacağımızı ve önceliklerimizin neler olacağını belirlemiştik. Bu arada ciddi bir borç yükü ve kurumsal kimliği kaybolmuş, işleyişi sıfıra inmiş bir belediye aldığımızı söylemeliyim. Bu borç batağı kısa vadede kurum adına büyük tehditler içeriyordu. Seçim süresinde kesilmiş ve kısa süre içerisinde acil ödenmesi gereken yaklaşık 45 Milyon civarında olan çekleri bugün itibarı ile ödemiş bulunuyoruz. Bu kısa vadeli ödemeleri gerçekleştirip kurumumuzun önünü bir nebzede olsa açıp tehditleri ve zorlukları bir zaman sonraya erteledik. Bizim için en önemli olan konulardan biriydi. Aracılığınızla halkımıza da müjdeyi vermek istiyorum. Artık borçlanan ve kaynaklarını kötü kullanan bir belediye yerine, tasarrufu ön plana alan ve vatandaşın parasını son kuruşuna kadar düşünen bir belediyeleri var.”

‘VERİLEN ÇEKLER KONUSUNDA SIKINTILAR VAR´

Başkanı Şenlikoğlu, geçmiş dönemde ve seçim süresince verilen çekler hakkında kuşkuları olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “Seçim dönemine yakın tarihlerde kesilen çekler hakkında iç denetçiler ile istişare halindeyiz. Kesilen çeklerin hangi hizmetler karşılığında kesildiklerini araştırıyoruz. Çünkü bu çekler seçime yakın tarihlerde kısa vadede verilmiş ve faktorink şirketlerine kadar ulaşmış. Hangi hizmetler ve hangi yapılan işler için kesildiğini merak ediyoruz ve konuyu takip ediyoruz.”

‘TAAHHÜTLERİMİZİN ARKASINDAYIZ´

Seçim sürecinde vaat ettiği projeler ile ilgili de konuşan Başkan Şenlikoğlu, verdiğimiz bütün taahhütlerin arkasındayız" diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Projelerimizin bürokratik işlemleri ile ilgili temaslarımız devam ediyor. Arkadaşlarımızla birlikte alt yapılar ve finansmanlar konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Belediyemizde aciliyet bekleyen konuları aştıktan sonra verdiğimiz bütün sözleri tek tek gerçekleştireceğiz. Keşap Durağı ve Bulancak Durağı arasındaki bölge için cephe giydirme konusunda ödeneğimiz bakanlığımız tarafından onaylandığı müjdesini de vereyim. Bu bölgede bulunan hane sahipleri ve esnaflarımızla oturup değerlendirmeler yapacağız. Şehrimizin en güzel görünümüne kavuşması için birlikte hareket edeceğiz ve iki meydan arasında tek tip cephe giydirme projesi uygulayacağız.”

‘LİMANDAKİ DEPOLARA KARŞIYIM´

Giresun kamuoyunda sürekli tartışılan sahiller ve limandaki depolar hakkında da önemli açıklamalar yapan Başkanı Şenlikoğlu: “Giresun bir sahil kentidir. Geçtiğimiz dönemde sahillerimizde halı altına süpürülmüş önemli sorunlar oluşmuş. Biz sahillerin vatandaşlarımızın olduğu düşüncesindeyiz. Hepinizin de bildiği gibi sahillerde temizlik çalışmalarına başladık. Buradaki kaçak yapıları da yıkıp, halkımızın özgürce kullanımına açacağız. İnsanlarımız artık sahillerde gönül rahatlığı ile nefes alıp, güven içerisinde oturabilecek. Sürekli sorulan konulardan biri de limana yapılan depolar. Daha önce de belirttiğim gibi bu depoların buraya yapılmasına karşıyım. Fakat o bölge, belediyemizin müdahale alanında değil. Ruhsatı ne yazık ki belediye vermiyor. Eğer belediye veriyor olsaydı buradaki yapıya kesinlikle müsaade etmezdim” diye konuştu.

“ÇALIŞMAYAN PERSONELLERLE YOLLARIMIZI AYIRACAĞIZ”

Kamuoyunda konuşulan ve basın mensuplarının da sorması üzerine personellerle ilgili konulara da açıklık getiren Şenlikoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Göreve gelmeden de söylediğimiz gibi çalışan personel bizim başımızın tacıdır. Emeği ile çalışıp, alın teri ile ekmeğini kazanan bütün işçilerimizin arkasındayım. 4 aylık süre içerisinde personellerimizin performanslarını ve yeteneklerini görme fırsatımız oldu. Kurum içi değişimlerle idari yapımızı daha işlevsel hale getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Belediye içerisinde parmak okuma sistemi koymamıza rağmen, çalışmak istemeyen verimsiz bir grup var. Bu grubun yasal haklarını temin ederek yollarımızı ayıracağız.”

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Basın toplantısına Başkan Şenlikoğlu´nun yanı sıra Ak Parti İl Başkanı Kenan Tatlı, Belediye Başkan Vekilleri Hasan Yılmaz, Salih Özdemir, Belediye Başkan Yardımcıları Osman Öden, Şerafettin Vurgun, Abdurrahman Demirel, Ak Parti ve MHP´li Meclis Üyeleri ile Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü Genel Koordinatörü Süleyman Şahin katıldı.
Kaynak:

M-1


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M-2

/resimler/2018-1/15/1813080166533.jpg 

 

Giresun HABERCİ Gazetesi
M-4
M-5

  

DOLAR
5.6896
EURO
6.3047
´Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır…´

Mevlana
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi